noclegi kamery

Artur Andrus

 

Dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, komentator „Szkła kontaktowego”, do listopada 2017 r. redaktor trójkowej „Akademii rozrywki”. Studiował dziennkarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony „na zaliczenie” wywiad z Wojciechem Młynarskim – wywiad został przeprowadzony wierszem – Artur zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał.

Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Pr. 4 Polskiego Radia. Jego współpraca z Programem Trzecim rozpoczęła się w roku 1994 po spotkaniu z Andrzejem Zakrzewskim na jednym z przeglądów kabaretowych. Początkowo był redaktorem „Powtórki z Rozrywki”, później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową „Trójką pod Księżycem” i piątkowym „Teraz śmieszniej”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. Oprócz pracy w radiu, Artur Andrus często występuje w charakterze konferansjera przeglądów kabaretowych. Zaczęło się od Mulatki w Ełku, potem była krakowska PAKA, Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim.

Artur Andrus to artysta wszechstronny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Pisze również teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego („Wiesiek idzie”, „Jarocin”, „Beczka piwa”) dla Czerwonego Tulipana („Żeby się sobą zauroczyć”, „Odezwa do Małgosi”), dla Grupy MoCarta – słynny „Paskudny wio…” wykonywany z Arturem Renionem, czy „Nie śmiejcie się z taty”. Jego teksty wykonuje również Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Czesław Mozil.

W kwietniu 2013 r. nakładem tej samej wytwórni ukazało się kolejne wydawnictwo – CD i DVD „Piłem w Spale… I co dalej”. Jest to zapis koncertu Artura Andrusa , z udziałem zaproszonych gości, Koncert odbył się 22.04.2012 w Teatrze Syrena w Warszawie.
Kolejny album – „Cyniczne córy Zurychu” – to ponowny sukces artysty. Płyta wydana również przez wytwórnię Mystic Production w marcu 2015 r. po trzech miesiącach od premiery otrzymała status złotej płyty a w maju 2018 okryła się platyną. Album „Sokratesa18” to kolejny efekt współpracy z wytwórnią Mystic Production, ukazał się w kwietniu 2018 r.

Artur Andrus jest również autorem bajek dla dzieci – zbiór 8 zabawnych opowiadań przeznaczonych dla dzieci, ale również dla dorosłych pt. „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych” , został wydany w 2012 r. przez wydawnictwie Zielona Sowa.
W 2016 wydawnictwo Esteri wydało dedykowaną dzieciom książkę Munro Leaf pt. „Czytanie jest super”, z polskim tekstem i wierszami Artura Andrusa.

Nagrody:

• Srebrny Krzyż Zasługi (2005)
• Mistrz Mowy Polskiej (2010)
• Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi dla Polskiego Radia (2011)
• Diament Trójki (2013)
• Statuetka TOP Sopot TOPtrendy Festiwal (2013)
• Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015)

 

(+48) 512 409 905 w godz. 9:00-17:00
cam KAMERY weather POGODA