(+48) 512 409 905 w godz. 9:00-17:00 KAMERY
Codziennie 9:00-19:00 (kasy do 18:00)
18 °C kamery

Zwiedzanie

Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna na Wieży widokowej w Krynicy-Zdroju

Ciekawość świata tkwi w każdym z nas, ale u dzieci jest ona niezwykle rozbudowana.

Nasi najmłodsi zadają nieustannie pytania, które dotyczą bogactwa i różnorodności świata. By sprostać wyzwaniom, jakie stawiają przed nami dzieci, musimy wyjść poza myślenie, że edukacja to tylko nabywanie wiedzy, ale przede wszystkim wychowanie, kształtowanie wartości oraz umiejętności zdobywane na podstawie różnorodnych doświadczeń.

Ścieżka dydaktyczne jest doskonałą formą edukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ wzbogaca wiedzę, sprzyja rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, a zarazem pomaga dostrzec ślady przeszłości, zrozumieć kim jesteśmy oraz co kryje miejsce, w którym mieszkamy. Zabawa powinna być nieodłączną częścią edukacji tak, by dzieci samodzielnie, poprzez twórczą pracę, odkrywały najciekawsze informacje na temat zjawisk zachodzących wokół nich.

 

Ścieżka edukacyjna „W poszukiwaniu zaginionego inkluza…, szlakiem krynickich tajemnic” zawiera 15 tablic i instalacji, które przybliżają zasoby przyrodnicze i kulturowe terenu Krynicy i jej okolic.

Na stanowiskach zapoznamy się między innymi:

  • z ciekawymi roślinami takimi jak liczydło górskie, wawrzynek wilczełyko
  • dowiedziemy się gdzie żyją oraz czym pożywiają się mieszkańcy okolicznych łąk i lasów
  • poznamy błękitne morze (Paratetydę), które dawniej rozciągało się na tych terenach i jego mieszkańców, żyjących kilkanaście milionów lat temu.

Spacerując w koronie drzew, zatrzymamy się w miejscach, które opowiedzą o legendarnych postaciach, które na stałe wpisały się w mitologię słowiańską. Poznamy julki, bajczychy i dowiemy się kto według naszych przodków był odpowiedzialny za deszcz czy wiatr.

Wędrując ścieżką zajrzymy przez dziurkę od klucza do najciekawszych zabytków architektury drewnianej, czyli cerkwi szklaku krynickiego. Strudzeni, aby odpocząć będziemy mogli zagrać w wielkoformatową grę planszową.

Poznamy też niezwykłą przygodę Jaśka, co na poszukiwanie inkluza wyruszył. Ale czym tajemniczy inkluz jest i czy go nasz bohater odnalazł powiedzieć nie możemy, bowiem odpowiedź znajdziecie tylko na ścieżce w koronie drzew w Krynicy-Zdróju.

Wędrować po ścieżce będzie można wraz z przewodnikiem.

 

Dla grup szkolnych przygotowane są warsztaty edukacyjne, które rozszerzać będą tematykę ścieżki i dedykowane będą poszczególnym grupom wiekowym dzieci.

Proponujemy następujące obszary tematyczne warsztatów:

  • Zapomniane miejsca, ludzie i historie (etnografia)
  • W świecie dawnych wierzeń (mitologia słowiańska)
  • Czy był tu wulkan? (geologia)
  • Detektywi przyrody (przyroda)
Ścieżka edukacyjna
„W poszukiwaniu zaginionego inkluza… szlakiem krynickich tajemnic
15
15 tablic i instalacji, które przybliżają zasoby przyrodnicze i kulturowe terenu Krynicy i jej okolic
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej - polityka prywatności
zamknij