By sięgnąć wzrokiem aż po horyzont i spojrzeć na świat z góry, zapraszamy na Wieżę widokową, która ma ponad 35 metrów wysokości i wykonana jest z robinii akacjowej, czyli akacji. Różnica wysokości między szczytem budowli, a stacją dolną wynosi około 70 m. Długość drewnianej ścieżki prowadzącej na szczyt naszej atrakcji to ponad 2000 metrów. Atrakcja dostępna dla każdego bez względu na ograniczenia.
Belki poziome, pionowe i skośne połączone są w taki sposób, aby uniknąć stalowych łączników. Tworzą one charakterystyczny konstrukcyjny węzeł, bardzo rzadko stosowany w architekturze polskiej. Punkt widokowy umiejscowiony jest pomiędzy trzema trasami zjazdowymi, nad którymi powstały specjalne długie mosty. Do Wieży prowadzi dwukilometrowa ścieżka o łagodnym nachyleniu, która wyposażona jest w wiele tarasów widokowych. Umieszczono na nich instalacje edukacyjne opowiadające historię średniowiecznego Kurzętnika i okolic. Cała konstrukcja to 69 wieżyczek wsporczych o wysokościach od 3-19 m oraz 32 wież pośrednich. Do wykonania jednej wieżyczki użyto około 100 okrągłych belek akacjowych.
Projektanci, konstruktorzy oraz wykonawcy, którzy brali udział w budowie to doświadczeni polscy specjaliści. Cytując budujących atrakcję górali: „Trzeba było się sotać*, aby piknie wyszło”.
* być ogarniętym w każdej kwestii
Kurzętnik jest położony w województwie warmińsko-mazurskim w otoczeniu rzeki Drwęcy. Od XIV do początku XX wieku roku posiadał prawa miejskie. Obecnie jest urokliwie położoną wsią na wysoczyźnie morenowej z załamaniem nad pradoliną rzeki Drwęcy. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu można podziwiać okoliczne wzgórza i krętą rzekę otoczoną zielenią.
Przesuń w bok aby zobaczyć postęp budowy