kamery

O Wieży

Kilka słów o Wieży

By sięgnąć wzrokiem aż po horyzont i spojrzeć na świat z góry, zapraszamy na Wieżę widokową, która ma ponad 35 metrów wysokości i wykonana jest z robinii akacjowej, czyli akacji. Różnica wysokości między szczytem budowli, a stacją dolną wynosi około 70 m. Długość drewnianej ścieżki prowadzącej na szczyt naszej atrakcji to ponad 2000 metrów. Atrakcja dostępna dla każdego bez względu na ograniczenia.

 

Techniczne ciekawostki

Belki poziome, pionowe i skośne połączone są w taki sposób, aby uniknąć stalowych łączników. Tworzą one charakterystyczny konstrukcyjny węzeł, bardzo rzadko stosowany w architekturze polskiej. Punkt widokowy umiejscowiony jest pomiędzy trzema trasami zjazdowymi, nad którymi powstały specjalne długie mosty. Do Wieży prowadzi dwukilometrowa ścieżka o łagodnym nachyleniu, która wyposażona jest w wiele tarasów widokowych. Umieszczono na nich instalacje edukacyjne opowiadające historię średniowiecznego Kurzętnika i okolic. Cała konstrukcja to 69 wieżyczek wsporczych o wysokościach od 3-19 m oraz 32 wież pośrednich. Do wykonania jednej wieżyczki użyto około 100 okrągłych belek akacjowych.

Projektanci, konstruktorzy oraz wykonawcy, którzy brali udział w budowie to doświadczeni polscy specjaliści. Cytując budujących atrakcję górali: „Trzeba było się sotać*, aby piknie wyszło”.

* być ogarniętym w każdej kwestii

OGLĄDNIJ FILM Z BUDOWY

Gdzie jesteśmy?

Kurzętnik jest położony w województwie warmińsko-mazurskim w otoczeniu rzeki Drwęcy. Od XIV do początku XX wieku roku posiadał prawa miejskie. Obecnie jest urokliwie położoną wsią na wysoczyźnie morenowej z załamaniem nad pradoliną rzeki Drwęcy. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu można podziwiać okoliczne wzgórza i krętą rzekę otoczoną zielenią.

Przesuń w bok aby zobaczyć postęp budowy

(+48) 600 436 336
cam KAMERY weather POGODA